Staże i praktyki w pracowni PanBonTon
1/4

Podejmiemy współpracę z osobami zainteresowanymi rozwinięciem swoich umiejętności i pogłębieniem wiedzy z zakresu druku tradycyjnego. Ponadto ciekawymi
działania małej firmy oraz wszelkich blasków
i cieni (nie)dzisiejszej manufaktury. 

 

Wykonujemy w 100% ręcznie małonakładowe druki akcydensowe (m.in. wizytówki, zaproszenia), papeterie, notesy,
a także książki i inne papierowe cuda.

 

Podczas stażu będziesz mieć możliwość zetknięcia się ze wszelkimi aspektami pracy
w naszej manufakturze: począwszy od porządkowania czcionek, przygotowanie
do druku poprzez sam druk i prace introligatorskie, aż po wysyłkę zamówień.

 

Staż obejmuje tygodniowo1-2 dni robocze, przy czym oczekujemy przynajmniej trzymiesięcznego zaangażowania. Dokładny czas pracy chętnie ustalimy w godzinach dogodnych dla Ciebie. 

Oferta
W naszej pracowni poznasz dogłębnie druk typograficzny, technikę zapomnianą, pozwalającą jednak na uzyskanie wyjątkowych (nawet dziś) efektów, nieporównywalnych z żadną inną technologią poligraficzną.

 

Staż jest bezpłatny, jednak pracując z nami będziesz mieć dostęp do całego wyposażenia pracowni, a także do wszelkich materiałów. Będziesz korzystać
z unikatowych urządzeń, niespotykanych niemal nigdzie poza ekspozycjami muzealnymi. Chętnie pomożemy Ci w realizacji autorskiego projektu, więc staż możesz zakończyć np. z paczką swoich samodzielnie wykonanych wizytówek!

 

Zaradni stażyści będą mieli możliwość wystawienia efektów swojej pracy w naszym sklepie internetowym i zarobienia na ich sprzedaży według wspólnie ustalonych warunków.

 

Dla kogo

Oferta otwarta jest dla wszystkich kreatywnych i ambitnych osób, chcących wzbogacić się o doświadczenia z tradycyjnego warsztatu letterpress, historii typografii, druku i introligatorstwa. Szukamy m.in. studentów ostatnich lat kierunków artystycznych, projektantów i plastyków grafików lokalnie działających
lub mogących zapewnić sobie lokum lub dojazd – dojazd i wyżywienie pozostają w Twojej gestii, my zapewniamy nieograniczony zapas kawy lub herbaty.

 

Studenci mogą uzyskać po zakończeniu stażu u nas dokumenty niezbędne do zaliczenia praktyki studenckiej/zawodowej na swojej uczelni.

 

Nasze oczekiwania

Działając z nami będziesz musiał wykazać się przede wszystkim pasją dla ręcznej pracy i cierpliwością, jest to ciężka praca i zajęcie nie dla tych,
którzy mieliby problem z niedającymi się doczyścić paznokciami ;)

 

Ponadto osoba na tym stanowisku powinna posiadać następujące cechy: kreatywność i samodzielność; staranność i sumienność; dokładność i zwracanie uwagi na detale; otwartość na nowe doświadczenia i chęć uczenia się; czystość, zorganizowanie i utrzymanie porządku w miejscu pracy; samodyscyplina; łatwość we współpracy z innymi; znajomość polskiej ortografii i interpunkcji.

Na pewno należy też wykonywać polecenia i ściśle przestrzegać wytycznych, instrukcji i wypracowanych przez nas schematów.
Trzeba też lubić długotrwale powtarzalne procesy.

 

Pozostałe (mile widziane):

- doświadczenie warsztatowe – np. grafika, modelarstwo lub inne rękodzieło

- znajomość pakietu Adobe Creative Suite (szczególnie praca z tekstem i grafiką wektorową)

- podstawowa wiedza o technikach druku

- nasz współpracownik musi lubić koty (albo przynajmniej je tolerować, ponieważ w pracowni są trzy sierściuchy)

 

Zakres wykonywanych czynności

Stażyści mogą mieć do czynienia ze wszystkimi aspektami życia pracowni – od konsultacji przy powstawaniu projektów przez skład ręczny z ruchomych czcionek lub przygotowanie matryc, przycięcia papieru, mieszanie farb, regulowanie i konserwację pras, a także druk (pod naszym czujnym okiem), aż po czyszczenie maszyn i czcionek, rozbieranie składu i segregowanie czcionek... a także wykrawanie (sztancowanie), bigowanie, szycie bloków książek/notesów, oprawa i pomoc przy innych procesach introligatorskich, pakowanie i adresowanie przesyłek.

Kolejność ta może być inna, w zależności od okoliczności, potrzeb i zaangażowania – szczegółowy program stażu będzie ustalany indywidualnie.

 

W pracowni trzeba czasem przenieść ciężkie elementy, nawet do 25 kg (szuflady z czcionkami, kasety z formą drukującą i in.).

 

Sporadycznie możemy poprosić też o pomoc w prowadzonych warsztatach, targach i innych wydarzeniach w pracowni i poza nią, także w weekendy. Dostępność i warunki np. dojazdu - do uzgodnienia.

 

Aplikacje

Zainteresowanych prosimy o przesłanie listu motywacyjnego i życiorysu oraz portfolio.

 

Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową (pracownia@panbonton.pl), ale mile widziane będzie też przesłanie listu motywacyjnego i wybranych prac (lub ich dokumentacji) w formie tradycyjnej na adres korespondencyjny pracowni (w zakładce kontakt na stronie www.PanBonTon.pl).

 

Na pytania w kwestiach, których nie przewidzieliśmy w powyższej ofercie chętnie odpowiemy telefonicznie.